Skip Navigation
April 20, 2014 | 20th Nisan 5774
Home  /  South District  /  District Leadership  /  South District Council  / 
South District Council

Stan Adelman, Ed.D. (Temple B'nai Israel - Amarillo, TX)
Jeffrey Agron (Bet Breira Samu-El Or Olom - Miami, FL)
Meryl Alalof (Congregation Children of Israel - Augusta, GA)
Jane Aronoff (Temple Kol Emeth - Marietta, GA)
Eric Bakerman (Temple Beth Torah - Wellington, FL)
Susan Bass (Congregation Beth Israel - Houston, TX)
Dr. David Bauman (Congregation B'nai Israel - Little Rock, AR)
Monica Braverman (Beth-El Congregation - Fort Worth, TX)
Stephen Bender (Temple Emanuel - Beaumont, TX)
Pat Blum (Temple Emanuel - McAllen, TX)
Jarrod Blumberg (Temple Emanu-El - Dothan, AL)
Richard Brenner (Temple Kol Tikvah - Marietta, GA)
Davna Brook (Congregation Emanu-El - Houston, TX)
Mark Brookner (Congregation Emanu-El - Houston, TX)
Joan Brotman (Beth-El Congregation - Fort Worth, TX)
Mark Buchbinder (Temple Beth Am - Pinecrest, FL)
Norma Cahen (Temple Kol Ami Emanu-El - Plantation, FL)
Andrea Cannon (Congregation B'nai Israel - Boca Raton, FL)
Raymond Capelouto (Temple Israel - Tallahassee, FL)
Dr. Alexander Cohen (Beth Israel Congregation - Florence, SC)
Jonathan Cohen (Beth Israel Congregation - Jackson, MS)
Lucy Cohen (Congregation Kol Tikvah - Parkland, FL)
Rabbi Edward Cohn (Temple Sinai - New Orleans, LA)
Irwin (Ted) David (Congregation Beth Yam - Hilton Head Island, SC)
Jeffrey Diamond (Temple Sinai - Atlanta, GA)
Loui Dobin (Congregation Rodef Sholom - Waco, TX)
Steve Donchin (Temple B'nai Israel - Oklahoma City, OK)
Robert Dormont (Temple Israel - Tulsa, OK)
Barry Epstein (Temple Shalom - Dallas, TX)
Jan Epstein (Temple Sinai - Atlanta, GA)
Sue Feldman (Temple Sinai of Roslyn - Roslyn, NY)
Earl Ferguson (Congregation Beth Ahabah - Richmond, VA)
Paul Frank (Temple Kol Ami Emanu-El - Plantation, FL)
Lew Friedland (Congregation Beth Israel - Colleyville, TX)
Joanne Fried (Congregation Gates of Prayer - Sha'arai Tefillah - Metairie, LA)
Cathy Friedman (Congregation Beth Am - Tampa, FL)
Honorable Solomon Friend (Temple Beth El - Boca Raton, FL)
Sandra Gansel (Temple Kol Emeth - Marietta, GA)
Dorothy Garsson (Temple Shalom - Dallas, TX)
Jay Gellman (Temple Beth Orr - Coral Springs, FL)
Dr. Marc Gertz (Temple Israel - Tallahassee, FL)
Robert Goldsmith (Temple Emanu-El - Dothan, AL)
Ken Gordon (Temple Beth El - Delray Beach, FL)
Nina Gordon (Congregation Kol Tikvah - Parkland, FL)
Ilene Greene (Temple Shalom - Dallas, TX)
Shelley Niceley Groff (Temple Beth Shalom - Miami Beach, FL)
Mark Halperin (Temple Israel - Memphis, TN)
Bobby Harris (Temple Emanu-El - Atlanta, GA)
Dr. Alan Herzlin (Temple Beth Torah - Wellington, FL)
William D. Hess (Temple Sinai - New Orleans, LA)
Jodi Hessel (Temple Beth Am - Pinecrest, FL)
Arthur Heyman (Temple Sinai - Atlanta, GA)
Richard Hoffman (Temple Beth Am - Pincecrest, FL)
Richard Holtz (Temple Beth El - Ormond Beach, FL)
Mackie Horowitz (Temple Emanu-El - Birmingham, AL)
Jonathan Howard (Temple Beth El - Charlotte, NC)
Bernard Isaacs (Temple Beth Israel - Sarasota FL)
Cantor John Kaplan (Temple Israel - Memphis, TN)
Harold Kirtz (Temple Emanu-El - Atlanta, GA)
James Klau (Temple Beth Shalom, Puerto Rico Reform Jewish Congregation - San Juan, PR)                       
Susan Kramer (Temple Emanu-El - Dallas, TX)
Marshall Krolick (Temple Dor Dorim - Weston, FL)
Dr. Robert Krupkin (Beth Shalom Synagogue - Baton Rouge, LA)
Gus Kuhn (The Temple Congregation Ohabai Sholom - Nashville, TN)
Miriam Latter (Congregation Gates of Prayer - Metairie, LA)
Janet Lavine (The Temple Hebrew Benevolent Congregation - Atlanta, GA)
Stuart Leeman (Congregation Kol Tikvah - Parkland, FL)
Norman Leopold (Temple Sinai of North Dade - Miami, FL)
Harry Levy IV (Temple Beth-El - San Antonio, TX)
William M. Lucas, Jr. (Temple Sinai - New Orleans, LA)
R. Daniel Mansberg (Temple Israel - Memphis, TN)
Jan Marion (Temple B'nai Israel - Oklahoma City, OK)
Diane Michaels (Temple Kol Ami Emanu-El - Plantation, FL)
Shirley Michalove (Temple Sinai - Atlanta, GA)
Alice Miller (Temple Beth Shalom - Miami Beach, FL)
Joan Miller (Temple Beth David - Snellville, GA)
Paula Milsten (Temple Israel - Tulsa, OK)
Michael Nichols (Congregation Beth Israel - Houston, TX)
Bill Norman (Touro Synagogue - New Orleans, LA)
Cantor Deborah Numark (The Temple Hebrew Benevolent Congregation - Atlanta, GA)
Dan Oney (Temple Beth Orr - Coral Springs, FL)
Beth Orlansky (Beth Israel Congregation - Jackson, MS)
Joyce S. Ottenheimer (Temple Israel - Palm Beach Gardens, FL & Baltimore Hebrew                              Congregation - Baltimore, MD)
Harvey Pensky (Temple Beth Torah - Ft. Myers, FL)
Arlene Pike (Temple Beth Or - Raleigh, NC)
Mark Platt (Temple Beth El of Boca Raton - Boca Raton, FL)
Lee Plotkin (Congregation Gates of Prayer-Sha'arai Tefillah - Metairie, LA)
Roger Rochman (Temple Sinai - Houston, TX)
Ginny Rosenberg (Temple Beth El - Charlotte, NC)
Judith Rosenkranz (Congregation Schaarai Zedek - Tampa, FL)
Dr. Michael Ross (Beth-El Congregation - Fort Worth, TX)
Renee Roth (Temple Shalom - Dallas, TX)
Marilynn Rothstein (Temple Beth Orr - Coral Springs, FL)
Steve Rozansky (Temple Beit Ha Yam - Stuart, FL)
Lois Rubin (Congregation Kol Tikvah - Parkland, FL)
Mark Salmanson (Temple Beth Shalom - Austin, TX)
Rudi Scheidt (Temple Israel - Memphis, TN)
Lyn Schmulen (Congregation Beth Israel - Houston, TX)
Jack Schulman (Touro Synagogue - New Orleans, LA)
Myron Schwitzer (Temple Shalom - Dallas, TX)
Rabbi Ronald Segal (Temple Sinai - Atlanta, GA)
John Shalett (Temple Sinai - New Orleans, LA)
Dr. Abbey Shepard-Smith (Temple Dor Dorim - Weston, FL)
Dr. Richard Shugarman (Temple Israel - West Palm Beach, FL)
Mark Silberman (Temple Kehillat Chaim - Roswell, GA)
Daniel Silverman, III (Congregation Gates of Prayer-Sha'arai Tefillah - Metairie, LA)
Russell Silverman (Temple Judea - Coral Gables, FL)
Daniel Smith (Temple Beth El - Knoxville, TN)
Michael Solka (Congregation Beth Israel - Austin, TX)
Sam Steen (Temple Beth Am - Pinecrest, FL)
Rabbi David Stern (Temple Emanu-El - Dallas, TX)
David Strauss (Temple Kol Emeth - Marietta, GA)
Edye Summerfield (The Temple Hebrew Benevolent Congregation - Atlanta, GA)
Jerry Tanenbaum (Congregation House of Israel - Hot Springs, AR)
Mel Tockman (Congregation Bet Am - Tampa, FL)
Iris Vanek (Agudas Israel Congregation - Hendersonville, NC)
Dr. Paul Vanek (Agudas Israel Congregation - Hendersonville, NC)
Marshall Warshauer (Agudas Israel Congregation - Hendersonville, NC)
Dr. Norman Weiss (Congregation Jewish Community North - Spring, TX)
Tim Weiss (Temple Kehillat Chaim - Roswell, GA)
Dolores Wilkenfeld (Congregation Emanu-El - Houston, TX)
Michael T. Wolf (Temple Emanuel - Beaumont, TX)
Marilynn Yentis (Temple Beth El - Boca Raton, FL & Temple Beth Ami - Rockville, MD)
Beth Young (Temple Judea - Coral Gables, FL)

 
Multimedia Icon Multimedia:  Photos  |  Videos  |  Podcasts  |  Webinars
Bookmark and Share About Us  |  Careers  |  Privacy Policy
Copyright Union for Reform Judaism 2011.  All Rights Reserved